MOOH - BAUGRUP spomenutá v časopise PLUS 7 DNÍ

BAUGRUP spomenutá v časopise PLUS 7 DNÍ

14.03.2024

Spoločnosť BAUGRUP sa objavila v populárnom slovenskom časopise PLUS 7 DNÍ, kde v rozhovore s jej zakladateľom JUDr. Lukášom Zvalom bolo spomenutých niekoľko viet o tom, čo spoločnosť robila na prestížnom medzinárodnom stavebnom veľtrhu BIG 5 v Rijáde.

Saudská Arábia momentálne zažíva obrovský stavebný rozmach a to aj vďaka plánovanému EXPU 2030. Vláda sa chystá investovať viac ako 1600 miliárd dolárov do výstavby novej infraštruktúry, nového moderného mesta s názvom NEOM, ale aj do mnohých iných obrovských projektov vrátane najvyššej veži na svete v meste Jeddah, ktorá je už takmer dokončená. Toto je obrovská príležitosť pre spoločnosti z celého sveta a to nie len zo stavebného sektora. 

BAUGRUP ako jediná spoločnosť zo Slovenska a Čiech sa dostala na prestížny veľtrh BIG 5 Saudi Construct, kde sa stretli všetci významný hráči z oblasti stavebníctva. Väčšina z nich už do tejto bohatej krajiny exportuje alebo priamo vyrába, stavia, či poskytuje služby. BAUGRUP sa rozhodol ponúknuť svoj know-how v oblasti návrhu a inžinieringu ľahkých tenkostenných oceľových konštrukcií. V Saudskej Arábii je táto stavebná technológia mimoriadne populárna. 

"Z hľadiska inžinieringu je BAUGRUP špička v Európe, pretože máme nie len najvyspelejšiu linku značky Howick, ale najmä inžinierov, ktorí sa podielali na vývoji konštrukčného softwaru pre návrh ľahkých tenkostenných oceľových konštrukcií (pre Revit a Sketchup). Náš konštrukčný inžinier je zároveň aj statik a robí 13 rokov len ľahké tenkostenné konštrukcie. A takých inžinierov je ako šafránu. V Saudskej Arábii používajú takmer všetky spoločnosti výrobnú linku Framecad, ktorá má vlastný, jednoduchý software. Robí sa v ňom rýchlo, no inžinieringovo je na oveľa nižšej úrovni ako Revit, v ktorom pracujeme my." povedal JUDr. Lukáš Zvala, zakladateľ spoločnosti BAUGRUP.

V Saudskej Arábii však BAUGRUP nie je na biznis sama. Má tam silného lokálneho partnera, spoločnosť BLOCK s jej divíziou 3S, ktorá robí to isté čo BAUGRUP, no v ďaleko väčších číslach. Projekty, ktoré tento lokálny partner zrealizoval sú na svetovej úrovni.


Malé mestečko "Egypt" z ľahkej tenkostennej oceľovej konštrukcie v zábavnom parku Boulevard World v Rijáde.
Realizácia celého projektu za neuveriteľné 2 mesiace.

"Náš lokálny partner postavil veľkú časť zábavného parku Boulevard World a Boulevard City. Najmä krátky čas návrhu, výroby a montáže je niečo ohromné a posúva to hranice našej stavebnej technológie do iných rozmerov. Verím, že na Slovensku a v Čechách sa náš obdobný certifikovaný stavebný systém BAUCORE® taktiež uchytí a nie len stavebné firmy či developeri, ale aj bežní ľudia si uvedomia tie výhody, ktoré ponúka oproti tradičným stavebným metódam." dodal Zvala.

V rozhovore pre PLUS 7 DNÍ sa Lukáš Zvala prevažne venoval rýchlo sa rozvíjajúcim krajinám akými sú Spojené Arabské Emiráty, Saudská Arábia, ale aj India. Vyzdvihol aj potrebu znižovania byrokracie na Slovensku a prijímania lacnej pracovnej sily z tretích krajín, akými sú India, Nepál, Filipíny atď. 

Článok nájdete aj online: Otvoriť článok v novom okne

 

MOOH facebook share icon MOOH twitter share icon MOOH email share icon MOOH copy share icon